Твоя безопасность в твоих руках

22 верасня ў Беларусі пройдзе Адзіны дзень бяспекі

22 верасня ў Беларусі пройдзе Адзіны дзень бяспекі. Напярэдадні дня намаганні арганізатараў будуць накіраваны на фарміраванне ў грамадстве культуры бяспекі жыццядзейнасці, правядзенне адукацыйна-выхаваўчай работы і прапаганду бяспечных умоў пражывання насельніцтва.

За гэты час пройдзе мноства навучальных прафілактычных мерапрыемстваў па папярэджанні надзвычайных сітуацый, правапарушэнняў і злачынстваў і навучанні правілам паводзін ва ўмовах розных надзвычайных сітуацый. Інфармацыйныя матэрыялы да Адзінага дня бяспекі будуць шырока трансліравацца ў сродках масавай, на інтэрнет-рэсурсах і ў месцах масавага знаходжання людзей.

Галоўнымі арганізатарамі акцыі выступаюць органы дзяржаўнага кіравання і суб'екты прафілактыкі правапарушэнняў. Таксама да іх далучацца грамадскія аб'яднанні, сродкі масавай інфармацыі і іншыя зацікаўленыя арганізацыі.

А з майго боку не лішнім будзе нагадаць дзеянні грамадзян пры ўзнікненні пажару:

- неадкладна выклікаць ратавальнікаў па тэлефоне 101 або 112;

- выразна паведаміць што гарыць, дзе гарыць (дакладны адрас), сваё прозвішча і нумар тэлефона;

- калі ўзгаранне нязначнае, паспрабуйце самастойна справіцца з гарэннем, выкарыстоўваючы падручныя сродкі для тушэння. Для гэтага могуць падыйсці вогнетушыцель, вада, шчыльная мокрая тканіна, зямля, пральны парашок;

- з задымленага памяшкання выбірайцеся прыгнуўшыся да падлогі ці паўзком, прыкрываючы нос і рот вільготнай хусткай, ручніком;

- пры пажары катэгарычна забараняецца карыстацца ліфтам - эвакуіруйцеся па лесвіцы;

- перш чым адкрываць дзверы, пакратайце яе верх і ручку тыльным бокам далоні. Калі дзверы цёплая, а ручка гарачая - не адкрывайце яе - з другога боку шугае агонь;

- апынуўшыся на вуліцы, ні ў якім разе не вяртайцеся ў дом, дачакайцеся прыбыцця ратавальнікаў, пакажыце ачаг пажару, паведаміце аб наяўнасці людзей у палаючым памяшканні.

КАЛІ ВЫ НЕ МОЖАЦЕ ВЫЙСЦІ З КВАТЭРЫ:

- зачыніце вокны, заткніце ўсе зазоры пад дзвярыма, вентыляцыйныя рашоткі мокрымі анучамі;

- выключыце электрычнасць, перакрыйце газ;

- зніміце фіранкі, так як шкло пад уздзеяннем цяпла можа трэснуць і агонь лёгка знойдзе на што пераключыцца;

- абліце падлогу і дзверы вадой, панізіўшы такім чынам іх тэмпературу;

- прыкрывайце органы дыхання ад дыму вільготнай тканінай;

- калі ёсць магчымасць, выйдзіце на балкон, шчыльна прычыніўшы за сабой дзверы;

- калі балкона няма, чакайце дапамогі каля акна, падавайце сігналы выратавальнікам праз акно кавалкам яркай тканіны або ліхтарыкам;

[collap

se collapsed title= «Уголовная ответственность за киберпреступление наступает» !"]

ПАМЯТКА ДЛЯ УЧАЩИХСЯ

В связи с наступлением весны приходится сталкиваться  с проблемой весенних палов сухой травы  и увеличения количества пожаров, возникающих в результате сжигания прошлогодней сухой растительности. Дым, который выделяется во время горения сухой травы, мусора, очень токсичен, вредит здоровью людей и наносит непоправимый ущерб  экологии. Чаще всего, весенние палы происходят по вине человека из-за несоблюдения правил и требований пожарной безопасности.

На основании статьи 15.57 Кодекса Республики Беларусь об административных правонарушениях выжигание сухой растительности, трав на корню, а также стернии и пожнивных остатков на полях либо непринятие мер по ликвидации палов влекут наложение ШТРАФА от 10 до 40 базовых величин.

Для  предотвращения очага возгорания и при возникновении пожара звонить по телефону 101 или 112.